Rekvalifikace představuje jednu z možností, jak si výrazně rozšířit možnost uplatnění na pracovním trhu. Jaké jsou podmínky pro její absolvování a liší se nějak u cizinců a občanů tuzemska?
Co je rekvalifikace
Rekvalifikace je proces, při kterém si uchazeč o zaměstnání prohlubuje kvalifikaci v původním oboru, případně získává kvalifikaci zcela novou. Hlavním smyslem rekvalifikace je tedy nabytí nových praktických i teoretických dovedností.
Rekvalifikace probíhá v rámci kurzů, a to vždy jen u k tomuto účelu akreditovaných zařízeních. Kurzy jsou jednak typu veřejného, to znamená, že zájemce o absolvování si je musí uhradit z vlastních prostředků.
Kurzy zaštítěné úřadem práce tato instituce sjednává i uchazečům hradí. Nárok na úhradu vám ale v žádném případě nevzniká automaticky, pokud o proplacení kurzu požádáte.
I kurz, který chcete proplatit, si můžete vybrat naprosto svobodně. Úředník v tomto případě plní pouze roli jakéhosi rádce, který vám vhodný kurz může doporučit.
Podmínky rekvalifikace
Zájemce tedy musí v první řadě být evidován na úřadu práce. Přihlášky do kurzů mohou být podmíněny i dalšími specifiky, například předešlým dosaženým vzděláním. Předem byste se tak měli informovat o konkrétním nastavení vámi vybraného typu rekvalifikace.
Dá se říci, že na celou řadu kurzů se můžete zapsat i s minimálním vzděláním, to znamená s ukončenou základní školou. Oproti člověku, jemuž už se podařilo získat v oboru alespoň maturitu, ale budete muset absolvovat kurz delší, abyste si znalosti doplnili.
Dále je nutné, aby rekvalifikace byla účelná a potřebná. To jinými slovy znamená, že pro vás absolvování kurzu má smysl: Bez něj práci pravděpodobně nezískáte a s ním máte na nové pracovní uplatnění naopak reálnou šanci.
Rekvalifikace cizinců v praxi
Cenové rozpětí je poměrně široké, v průměru se pohybuje mezi 5 000 až 50.000 Kč. Cena by ale neměla být jediným rozhodujícím kritériem. Podstatný je rozsah kurzu dimenzovaný od 150 do 800 hodin.
Hodinová dotace závisí na konkrétním odvětví. V praxi se totiž setkáte s možností rekvalifikace v různorodém spektru oborů – od poskytování masáží nebo kosmetičku přes účetnictví.
Rekvalifikační kurz vám tak skutečně může v nalezení nové pracovní pozice významně pomoci, byť rozhodně negarantuje absolutní jistotu nového zaměstnání. Na konci kurzu je nutno absolvovat zkoušku.
Coby doklad o úspěšném složení pak účastník obdrží osvědčení o rekvalifikaci. To vám může být uznáno i v zahraničí, neplatí to ale paušálně o veškerých státech.
Kurz z pohledu cizince
Podmínky rekvalifikace se nijak neliší. Kurzy navíc mohou probíhat i v jiných jazycích, než je čeština. Problém proto nepředstavuje ani případná jazyková bariéra. Taktéž lze absolvovat nejprve kurz na zdokonalení se v českém jazyce a až následně se zaměřit na samotnou rekvalifikaci.